TaeKwonDo Grand Prix

Το Ταεκβοντό εξελίσσεται δυναμικά !
  Μια μεγάλη εκδήλωση, στην οποία συμμετείχαν  250 από τους κορυφαίους αθλητές του κόσμου σε οκτώ διαφορετικές κατηγορίες βάρους, αγωνίστηκαν για την απόκτηση ζωτικής σημασίας  βαθμών πρόκρισης, για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο το 2016.

Στο Μάντσεστερ το πρώτο και το ποιο συναρπαστικό πρωτάθλημα που έγινε ποτέ. Τα 16  χρυσά μετάλλια  από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα  2013 και τα  7 χρυσά μετάλλια από τους Ολυμπιακούς του 2012, αναμετρήθηκαν  στο Taekwondo Grand Prix.

Με εκπληκτικούς αγώνες , με κορυφαίους αθλητές , 3 ημέρες δράσης Taekwondo παγκόσμιας κλάσης!

Βαθμός : G8
Αριθμός αθλητών : 32 ανά Κατηγορία
Η επιλογή των αθλητών : Top 31 αθλητές ανά Ολυμπιακή κατηγορία με βάση την κατάταξη WTF
που δημοσιεύθηκε στις αρχές Σεπτεμβρίου
Χώρα υποδοχής : 1 αθλητής από τη χώρα υποδοχής ανά Olympic υποδιαίρεση θα πρέπει να κληθεί επιπλέον .

Video , ημιτελικών και τελικών της διοργάνωσης

Όλα τα  videos  στο επίσημο κανάλι της WTF , (κλικ εδώ)

Αποτελέσματα :

Η Ισπανία κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια σε 2 από τις 4 συνολικά κατηγορίες των Γυναικών, η Αγγλία κέρδισε 2 χρυσά σε 2 από τις 4 κατηγορίες των Ανδρών. Η Ρωσία κατέκτησε 2 χρυσά, ένα στους άνδρες και ένα στις γυναίκες και τέλος 1 χρυσό για την Σουηδία, 1 χρυσό για την Κινεζική Ταϊ Πέϊ.
Η Κορέα σε τρεις κατηγορίες με δύο γυναίκες και ένα άνδρα αντίστοιχα έφτασε σε τελικό διεκδικώντας την πρώτη θέση της διοργάνωσης, τελικά αποκόμισε 3 ασημένια μετάλλια και κατοχύρωσε την δεσπόζουσα θέση που κατέχει στο παγκόσμιο Ταεκβοντό.